Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
01, Ağustos, 2014, 05:43 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2 ... 6   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÜCRETİN ZAMANINDA ÖDENMEMESİ  (Okunma Sayısı 46471 defa)
Baha CAVLU
Kıdemli Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 16


« : 01, Şubat, 2007, 11:22 »

LÜTFİ BEY, MERHABA,

İşçi ücretini aylık olarak zamana göre alıyor ise, ücret ödeme günü bir aylık çalışma süresi tamamlandıktan sonra, ikinci ayda, işverenin ilan ettiği veya iş sözleşmesinde belirttiği günmüdür?
Bir başka deyişle;
Ücret ödeme günü, bir aylık çalışma süresi sonunda, ikinci ayın birinci günümüdür?
İş sözleşmesinde belirtilmiş olan bir gün müdür?
İşveren ücret ödeme gününü bir aylık çalışma süresi sonunda, ikinci ayın 25. günü olarak ilan edebilirmi?

Yukarıdaki soruya bağlı olarak, Madde 34'e göre, ücretin gününde ödenmemesi halinin, işçinin iş edimini sunmaktan kaçınması için geçecek olan 20 takvim günlük sürenin sonu ne zamandır?
Örneğin, iş sözleşmesinde ödeme günü, ayın 5. günü olarak belirtilmiş ise, işçinin iş edimini sunmaktan kaçınacağı gün ayın 26. günümüdür? yoksa ayın 21. günümüdür?

İş sözleşmesi devam ederken, ücretin gününde ödenmemesi durumunda oluşan faiz nasıl talep edilmidir?
Her ay için ayrı ayrı mı? Belli bir süreden sonra, geriye dönük ay ay toplu olarak mı?
Örneğin asgari ücret alan bir işçinin, ücreti 10 günlük bir gecikme ile ödendiğinde, ve ücret geciktirilmesi yıllık periyotta çeşitli aylar tekrarlandığında, işçi, iş sözleşmesini fesh etmeyip çalışmaya devam etmek istiyorsa, bu oluşan hakkını alabilmek için, nasıl bir yol izlemelidir?

Kalbi Saygılarımla.....

İYİ ÇALIŞMALAR..

Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #1 : 02, Şubat, 2007, 08:53 »

4857 sayılı İş Kanunu'nun 32. maddesine göre, ücretin en geç ayda bir ödenmesi gerektiğini ancak bu sürenin iş veya toplu iş sözleşmeleri ile bir haftaya da indirilebileceğini belirtmektedir. Buna göre işveren, işçinin ücretini Kanun, iş veya toplu iş sözleşmeleri hükümlerine göre hesaplamak ve zamanında ödemek zorundadır. Başka bir anlatımla, iş ya da toplu iş sözleşmelerinde aksine bir hüküm yoksa işçinin ücreti; iş edimini sunduğu ayı takip eden ayın birinci günüdür.

Diğer yandan, ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. (İş K. md.34/1) Görüldüğü gibi, “yirmi günlük” bir süre ile sınırlandırılan “ücretin ödenmemesi hali” mücbir (zorunlu) nedenler dışında işçilere iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma hakkı tanımaktadır. Burada mücbir sebepten anlaşılması gereken ne olmalıdır? Mücbir (zorunlu) sebepler; deprem, su baskını, yangın, toprak kayması, kasırga, savaş durumu, hatta genel grev gibi önceden tahmini ve önlenmesi mümkün olmayan, çoğunlukla doğal afet türü olaylardır.

Kanaatime göre, Kanunun iş görmekten kaçınma hakkıyla ilgili olarak öngördüğü, 20 günlük süreyi, ücretin ödeme zamanını keyfi olarak 20 gün uzatan bir ek süre olarak görülmemesi gerekir. Çünkü, 20 günlük süre, ücretin ödenmesi bakımından ek bir vade değildir. Buradaki 20 günlük süre, ücretin ödeme zamanını uzatmayan, sadece işçinin iş görmekten kaçınma hakkının bir ön koşuludur. Bununla birlikte, işçinin iş görmekten kaçınabilmesi için, ücretin ödenmesinin en az 20 gün gecikmesi yeterli olmayıp, bunun yanında, söz konusu gecikmenin “mücbir bir sebep” dışında gerçekleşmesi gerekir.

Ayrıca, işçinin iş görmekten kaçınabilmesi için öncelikle ücretinin ödenmesi gereken tarihten itibaren en az 20 gün (takvim günü) geçtiği halde ödenmemiş (gecikmiş) bulunması gerekir. 20 günden daha az bir gecikme halinde anılan hak gündeme gelmeyecektir. Başka bir deyişle, işveren keyfi bir biçimde de olsa, işçinin ücretini geciktirdiğinde aranan süre (20 gün) geçmeden iş görmekten kaçınma hakkı doğmayacaktır. Örneğin, iş sözleşmesinde ödeme günü, ayın 5. günü olarak belirtilmiş ise, işçinin iş edimini sunmaktan kaçınacağı gün ayın 26. günüdür.

Hemen belirtmeliyim ki, işçi ücretinin zamanında ve tam olarak ödemesi esastır. Kanun koyucu, 20 günlük süreyi, işçinin iş görmekten kaçınma hakkını kullanmaya başlaması için tanımıştır. Eğer işveren yasayı dolanarak ücretin yarısını aybaşında diğer yarısını ay sonunda ödüyorsa geç ödenen kısım için, ücret ödeme gününden itibaren, mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanmalıdır düşüncesindeyim. Fakat uygulamada işçinin, işyerinde çalışırken işvereninden geciken ücretini faizi ile birlikte talep etmesi, yasal olmasına rağmen, uygulanabilir gözükmemektedir. Zira, işçi geciken ücretini faizi ile talep edebilmesi için  dava açması gerekecektir. Bu defa, işçi ile işveren arasında bu aşamadan sonra huzursuzluk çıkması kaçınılmazdır.

Son olarak, ücretin ödenmemesi halinde işçinin iş görme borcunu (edimini) yerine getirmemek için “yirmi gün” beklemesine gerek kalmadan iş sözleşmesini “haklı sebeple” feshederek kıdem tazminatı talebinde bulunma hakkı da vardır. Çünkü İş Kanunu, “işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse”, iş sözleşmesinin “haklı sebeple derhal feshedilebileceğini” hükme bağlamıştır (İş K. md.24/II, e).

Öyleyse işçinin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi halinde “yirmi günlük” süreyi beklemeden ve “greve” gitmeden iş sözleşmesini kıdem tazminatını alarak feshetmek hakkı (eski 1475 s. İş K. md.24) saklı tutulmaktadır.

« Son Düzenleme: 15, Mayıs, 2009, 08:42 Gönderen: Lütfi İnciroğlu » Kayıtlı
gburan
Kıdemli Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 42


« Yanıtla #2 : 29, Ekim, 2008, 00:48 »

işyerinde 5  . 6 aydır maaş  gecikiyor 15 günlük maasımız içerde kalıyordu ayın 25 inde maaş alıyorduk  yani şu şekilde en son bu ayın ekim ayının  10 unda, agustos un son 15 günü ve eylül ün son 15 gününü aldık  suan  ekim 25te almamız gereken  maası nezaman alacagımız belli degil kasımda alacagımız maas ise eylül ün son 15 günü ve ekimin ilk 15 günü  sürekli bu şekilde maas gecikmesi var kıdem tazminatı talebimiz  olabilirmi yada ne yapılabilirr
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #3 : 31, Ekim, 2008, 13:09 »

Ücret ödeme sistemi İş Kanunu'nun 34. maddesinde belirtilen mücbir bir nedene dayanmıyorsa öncelikle iş ediminizi sunmaktan kaçınabilir bilahare de iş sözleşmenizi tek taraflı olarak feshederek kıdem tazminatı talebinde bulunabilirsiniz.
Kayıtlı
castiron
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #4 : 14, Mayıs, 2009, 20:03 »

DÖRT AYDIR ÇALIŞTIĞIM FABRİKADAN MAAŞIMI ALAMIYORUM.
PARÇA PARÇA OLMAK ÜZERE, DÖRT AYDIR ANCAK BİR AYLIK OLDU ALDIĞIM.
BU ŞEKİLDE İKEN O KADAR MAĞDUR OLDUM Kİ....
ALACAĞIMI ALMAK İÇİN NE YAPMAM LAZIM? HERHANGİBİRBİLGİ SAHİBİOLMADIĞIM İÇİN BİRŞEY YAPAMIYORUM. 20 GÜN DEĞİL 100 GÜNÜ BULAN BU GECİKMEYİ NASIL DURDURABİLİRİM?
BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNDİRİRSİNİZ..
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #5 : 15, Mayıs, 2009, 08:41 »

İşçinin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi halinde “yirmi günlük” süreyi beklemeden iş sözleşmesini kıdem tazminatını alarak feshetmek hakkı ( İş K. md.24) vardır. Ayrıca, iş mahkemesine açılacak bir dava ile mevduta uygulanan en yüksek faiz talebi ile ücret alacağı istenilebilir.
Kayıtlı
m71kalan
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 4


« Yanıtla #6 : 28, Mayıs, 2009, 12:21 »

Sayın Lütfi Bey,
Çalışmış olduğum fabrikada maaşlar her ayın 20 sinde ödenirken son aylarda 27 - 28 inde hatta diğer aya bile sarktığı oluyor. Bu durumda kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkım var mıdır. (sendikalı değilim) Teşekkür ederim.
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #7 : 28, Mayıs, 2009, 16:27 »

İşçinin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi halinde “yirmi günlük” süreyi beklemeden iş sözleşmesini kıdem tazminatını alarak feshetmek hakkı ( İş K. md.24) vardır.
Kayıtlı
m71kalan
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 4


« Yanıtla #8 : 29, Mayıs, 2009, 07:49 »

Teşekkür ederim Lütfi Bey
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #9 : 29, Mayıs, 2009, 07:53 »

Önemli değil.
Kayıtlı
zaferturan
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #10 : 21, Ağustos, 2009, 15:25 »

merhaba lütfi bey.
bizim işyerimizde ilek başlarda ayın 15 inde maaş alıyorduk.sözleşme imzalarken maaşlar ayın 15i ile 30u arasında ödenecektir.diye bir madde sözleşmeye konulmuştu.biz de imzalamak zorunda kaldık.bu mümkün müdür.şu tarihler arasında diye bişiy imzalatılabilir mi.yoksa bizim kanuni hakkımız 15 inden itibaren geçerli oluyor mu.aydınlatırsanız sevinirim.
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #11 : 22, Ağustos, 2009, 13:24 »

4857 sayılı İş Kanunu'nun 32. maddesine göre, ücretin en geç ayda bir ödenmesi gerektiğini ancak bu sürenin iş veya toplu iş sözleşmeleri ile bir haftaya da indirilebileceğini belirtmektedir. Diğer yandan, ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. (İş K. md.34/1) Hemen belirtmeliyim ki, işçi ücretinin zamanında ve tam olarak ödemesi esastır. Ancak iş sözleşmesinin tarafları, ücretin miktarını (asgari ücretin altında olmamak kaydıyla) ve ödeme zamanını (yasal sınırlar içinde) özgür iradeleri ile her zaman belirleyebilirler.
Kayıtlı
mccengtr
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« Yanıtla #12 : 23, Ocak, 2010, 10:24 »

Merhaba Lütfi bey
Benim problemim iş sözleşmesinde maaşlar ayın 1i ile 10 u arasında ödenir yazıyor. Fakat yaklaşık 6 aydır maaşımı ayın 20 sinde alıyorum. sözleşmemi feshedip kıdem tazminatı talebinde bulunabilirmiyim.
Şimdiden teşerkkürler
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #13 : 23, Ocak, 2010, 14:50 »

Ücretin ödenmemesi halinde işçinin iş görme borcunu (edimini) yerine getirmemek için “yirmi gün” beklemesine gerek kalmadan iş sözleşmesini “haklı sebeple” feshederek kıdem tazminatı talebinde bulunma hakkı da vardır.

Çünkü İş Kanunu, işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, iş sözleşmesinin haklı sebeple derhal feshedilebileceğini hükme bağlamıştır (İş K. md.24/II, e).
Kayıtlı
mccengtr
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« Yanıtla #14 : 26, Ocak, 2010, 15:44 »

cevabınız için teşekkürler. bir sorum daha olacaktı.
sözleşme feshi nasıl bir prosedür izlemem gerekir. Dilekçeyi noter vasıtasıylamı yoksa direk elden mi vermeliyim. dilekçeyi verdikten sonra çalışma ya( ihbar süresi) devam edecekmiyim?
« Son Düzenleme: 26, Ocak, 2010, 15:45 Gönderen: mccengtr » Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 ... 6   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!