Gönderen Konu: İZİN ÜCRETİ  (Okunma sayısı 11775 defa)

Çevrimdışı FURKAN

  • Üye
  • **
  • İleti: 12
İZİN ÜCRETİ
« : 02, Aralık, 2006, 12:06 »
Lütfi Bey Merhaba,

İki soru sormak istiyorum.

1)-İşten ayrılan bir kişiye yıllık iznini kullanmadığından dolayı işten ayrılırken izin ücreti ödeniyor.Bu ödenen izin ücretinden hangi kesintiler yapılır.( SSK,Gelir Vergisi,Damga Vergisi ) Ücreti Brütten mi Netten mi ödenir ? Hesaplama yapılırken örneğin 600 ytl brüt alan ve 14 iş günü izni bulunan bir kişi ayrılırken ne kadar izin ücreti alır?

2)- Sakat statüsünde çalışan ve vergi indiriminden yararlanan birinden işten ayrılırken İhbar Tazminatındaki Gelir vergisi kesintisi uygulamasında Ücret gibi bir kısım miktar indirim konusu yapılır mı ?

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1.180
Ynt: İZİN ÜCRETİ
« Yanıtla #1 : 04, Aralık, 2006, 16:48 »
İşçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin süresi için ücretinin hangi ücret üzerinden ödeneceği konusunda da şunu söyleyebiliriz. Geniş anlamda ücret (giydirilmiş ücret) sadece ihbar, kıdem tazminatı ve işe iade edilen işçinin çalıştırılmadığı 4 aylık süreye ait ücretinin hesabında uygulanır. Bunların dışında kalan haklar, çıplak brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ayrıca izin ücretinin son ücret üzerinden hesap edilmesi gerekir. Yıllık İzin ücretinden gelir ve damga vergisi kesilir.

Öte yandan, yıllık izin ücretleri prime esas ücretlerdendir. Ancak, İş Kanunun 59. maddesi uyarınca, sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden işveren, iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası primi ödemez. Diğer sigorta kolları bakımından ise, yıllık izin ücretleri prime esas kazançlardandır.

Ayrıca, bu ücretin hesabında toplu iş sözleşmeleri uyarınca ödenen ”yıpranma priminin” dikkate alınması gerektiği, Sayıştay Genel Kurulunun 6.1.1986 tarih ve 1986/1 Esas 4523/2 karar sayılı kararında belirtilmiştir.