Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
31, Ekim, 2014, 23:58 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: özürlülerde yıllık izin süreleri ne kadardır ?  (Okunma Sayısı 5087 defa)
selcuktncl
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


« : 25, Ocak, 2009, 16:27 »

özürlülerde yıllık izin süreleri ne kadardır?

normalde 1 yılı dolan çalışanlar 14 gün izin hakları var ama özürlü vatandaşlar normal kişilere göre daha çok izin kullanmaları gerektiğini biliyorum. bu doğru mudur

bir yerden alıntı alıyorum

  Özü: Haftada beş gün çalışan ağır özürlü işçilerin IX. Sosyal Güvenlik Kitabının 125.maddesi uyarınca ek beş günlük yıllık ücretli izin hakları bulunmaktadır. Bu ek izinlerin ağır özürlülere asgari yıllık izin süresinden ayrı değil, iş sözleşmesinde bağıtlanmış olan yıllık ücretli izin süresinden ayrı olarak tanınması gerekmektedir.

Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.168


Site
« Yanıtla #1 : 29, Ocak, 2009, 09:39 »

İş Kanunu’nun 1 inci maddesi kapsamına giren işyerlerinde bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan işçiye işe başladığı tarihten itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olması koşuluyla yıllık ücretli izin verilir. İşçinin izin süresi, iznini hak ettiği tarihteki hizmet süresine ve Kanunun 55 inci maddesine göre belirlenir. Yani yıllık izin süresi belirlenirken işçinin izne hak kazandığı tarihteki kıdemi esas alınır.  Örneğin; işyerinde 5 yıllık kıdemi olan bir işçi 14 günlük izne hak kazanır. İşçi, bu iznini üç yıl sonra 8 yıllık kıdeme ulaştığı tarihte kullansa bile, izin süresi 20 gün değil, 14 gün olacaktır.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a-)Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
b-)Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
c-)On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
az olamaz denilmektedir.

Ancak, on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık ücretli izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir (İş K. md.53/5, 6). Buna karşılık, Kanunda belirtilen bu sürelerin altında taraflarca iş sözleşmelerinde veya toplu iş sözleşmelerinde kararlaştırdıkları süreler geçersiz sayılır.

Görüldüğü gibi özürlüler için yıllık ücretli izin konusunda ayrıcalılı bir hüküm bulunmamaktadır.
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!