Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
21, Aralık, 2014, 14:44 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Bu forumdaki İş Hukuku ile ilgili sorular Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İNCİROĞLU tarafından cevaplanmaktadır.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: YILLIK İZİN UYGULAMASI  (Okunma Sayısı 3284 defa)
ROTTWEILER
Kıdemli Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26


« : 24, Eylül, 2006, 21:57 »

SN. LÜTFİ BEY,

1 PERSONEL, 1 YILINI DOLDURMUŞ, HALİYLE YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI DOĞMAKTA. ŞİMDİ BİR İŞVEREN, BU PERSONELİN 14 GÜNLÜK İZİN HAKKINI, NE KADAR SÜREYLE KULLANDIRMAMA HAKKINA SAHİPTİR, TEŞEKKÜRLER.
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.168


Site
« Yanıtla #1 : 25, Eylül, 2006, 13:52 »

Yıllık ücretli izinler hakedilen yılı içinde kullandırılmalıdır. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. İş Kanunu’nun yıllık izin hakkını düzenleyen hükümlerine göre, bu hakkın izin olarak kullanılması şarttır. Bu bakımdan, iznin paraya çevrilmesi ve işçinin izin ücretini alarak işyerinde çalışmaya devam etmesi söz konusu olamaz. Uygulamada sıkça karşılaşılan sadece “aylık izin ücretinin ödenmesi” suretiyle işçinin izin süresini çalışarak geçirmesi Kanuna aykırı olduğu gibi, bu durum Anayasada güvence altına alınan “dinlenme hakkına” (A.Y. md.50/3, 4) da aykırı düşer  . Ancak, uygulamada işletme ve iş gereklerinden kaynaklanan nedenlerle çalışanlara yıllık ücretli izinlerinin Kanunda öngörülen süreler içerisinde kullandırılmadığı da sıkça rastlanan bir olgudur. Her iki durumda da tarafların karşılıklı rızalarının bulunması dahi bu kuralların uygulanmasını etkilemez. Bu yolda, iş veya toplu iş sözleşmelerine konulacak hükümlerde geçerli olmayacaktır. Yargıtay’ın görüşü de bu yöndedir, “Ücretli izin hakkı vazgeçilmeyen izin haklarındandır. Kullandırıldığının ispatı işverene düşer” denilmektedir  .
Ayrıca,yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Bu izinler Kanunun 53 üncü maddesinde gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.
Kural olarak işverenin işçiye yıllık izin hakkını “sürekli” (aralıksız) bir şekilde kullandırmak zorunluluğu devam etmektedir. Ancak, “tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilmektedir” (İş K. md.56/ 1, 2; Yönt.md.6).
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!